Niewątpliwie każdy z nas, będąc na etapie rozpoczynania budowy własnego domu, ma już własną wizję i dąży do jej zrealizowania. Na początku wszelkich decyzji trzeba zdecydować się na gotowy projekt domu, uwzględniając przy tym jego powierzchnię, charakterystyczne elementy wizualne i estetyczne, rozkład pomieszczeń, garażu.
Przyjdzie taki moment, że będziemy musieli również odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki dach jest najlepszy będzie odpowiedni dla naszych potrzeb? Poza wyglądem i walorami estetycznymi, oczywiście istnieją różne inne czynniki „za” i „przeciw”, jeśli chodzi o to czym pokryjemy nasz dach. Decyzja taka powinna zostać podjęta jak najszybciej, bo oczywiście wiąże się z to z odpowiednim przygotowaniem do układania dachu: rozstaw krokwi, sposoby wykończenia obróbek blacharskich.
Dachówka zawsze obciąża dach znacznie bardziej, niż inne pokrycia, ale dzięki temu też jest trwalsza i więcej wytrzymuje, choćby nie zniekształca się i nie deformuje zimą, gdy dodatkowym obciążeniem naszego dachu będzie leżący na nim śnieg. Średnia waga dachu na powierzchni 1m2 dla blachodachówki może wynosić średnio 3-5kg, jeśli zaś chodzi o dachówkę wartości te mogą przewyższać 50kg na 1m2. Wiąże się z tym też jeszcze jeden aspekt – izolacyjność akustyczna, która dla dachówek jest znacznie wyższa niż w przypadku blachodachówki. Jeśli planujemy nasze poddasze wykorzystać dla pomieszczeń użytkowych, dachówka spełniła by się lepiej. Z pewnością każdy się zgodzi, że nie jest przyjemnym w nocy podczas deszczu słuchanie obijających się kropel tuż nad naszymi głowami.
Wyboru niestety możemy być pozbawieni w momencie, gdy mamy łagodny dach, jego spadek waha się w przedziale 10° – 15°, w takich sytuacjach raczej rezygnuje się z dachówek, gdyż przygotowanie sztywnego poszycia wiąże się z dodatkowymi kosztami. Blachodachówka znów posiada pewną przewagę od dachówki – nie nasiąka wodą, podczas gdy dachówka może nasiąknąć nawet do kilkunastu procent (oczywiście w żadnym wypadku nie spowoduje to przesiąkania, gdyż wszystko zatrzymuje się w zewnętrznej warstwie), czyniąc dach po raz kolejny odrobinę cięższy. Koleją pozytywną cechą dla niektórych osób może być fakt, że mimo podstawowej palety kolorów, możemy na zamówienie zażyczyć sobie konkretny kolor z szerszej palety.
Jeśli chcielibyśmy poruszyć temat termoizolacji, również w typ przypadku korzystniej wypadają dachówki. Dzięki temu, że tworzą grubszą i cięższą powłokę, świetnie zatrzymują ciepło, przez co nasze koszty ogrzewania domu zimą mogą być mniejsze, latem zaś nagrzewają się znacznie dłużej, dzięki czemu pomieszczenia na poddaszu nie są gorące.
Trwałość wybranych materiałów również jest istotna. W przypadku zakupu dachówki producenci na materiał dają nam gwarancję nawet do 50 lat, co w zasadzie jest zrozumiałe. Patrząc dookoła nas możemy spotkać nie jeden dach, na którym jeszcze są stare, pokryte sadzą i innymi zabrudzeniami dachówki, które przetrwały jeszcze od 1 połowy XX wieku. Przy zakupie blachodachówki możemy się spodziewać gwarancji średnio 10letniej. Wnioski jakie można wysunąć, dają nam jasno do zrozumienia że dachówka na dachu dłużej spełni swoją funkcję. Szacunkowy czas przydatności dachówki to ok 100 lat, zaś blachodachówka w zależności od jakości 20-60 lat.